15 49.0138 8.38624 arrow 0 none 0 4000 0 horizontal https://koraysaridogan.com 300 0 1
theme-sticky-logo-alt

Ezoterik Edebiyat

Ezoterik Edebiyat · Arka Kapak

Edebiyat ve Ezoterizm, Kubilayhan Yalçın ve Koray Sarıdoğan’ın sanal âlemde başlayan kalem arkadaşlıklarının bir ürünü. Komplo teorileri kurmaktan kaçınarak, edebiyat izleğinden
kopmadan, belgelere dayanan disiplinlerarası bir ezoterizm araştırması.

**

Bir simya düsturu olan VITRIOL’ün açılımı şöyledir: “Dünyanın derinliklerini ziyaret et, arıtırken gizli taşı bulacaksın.” Kubilayhan Yalçın ve Koray Sarıdoğan; okuru edebiyatın, ezoterizmin ve dünyamızın derinliklerini ziyaret ettikçe hep daha da derinini keşfettikleri bir yolculuğa davet ediyorlar.

Okültistlerden casuslara uzanan bilgi birikimi, James Bond romanlarındaki mistik emperyalizme hangi semboller ve kavramlar üzerinden dönüştü?

Bedendeki tanrılardan gökyüzündeki havarilere: Dan Brown’ın Da Vinci Şifresi’ne astrolojik veya astroteolojik bir yaklaşım mümkün mü?

Sherlock Holmes’ün yaratıcısı Arthur Conan Doyle ile tüm zamanların en gizemli figürlerinden Aleister Crowley’nin yolları gizemli cemiyetlerde nasıl kesişti? Birbirlerini neden hiç sevmediler?

Kont Dracula efsanesinin tarihi ve edebi yönlerini öğrendik. Peki Abdülhamid’le ve mason localarıyla ilgisi neydi?

Star Wars evreninin, ezoterizm tarihiyle ve simgeleriyle kesişim kümelerinde hangi sürprizler gizli?

Başka bir gezegenden dünyamıza inen “üst-insan” Superman, kırmızı pelerinin altında sakladığı İbrani mitolojisiyle bize neler anlatıyor?

Yüzüklerin Efendisi’ni ve eşsiz orta dünya fantazyalarını yaratan Tolkien’in bilinçdışından süzülenler aynı anda Naziler’e, hippilere, yeni dünya dinlerine nasıl ilham verdi?