15 49.0138 8.38624 arrow 0 none 0 4000 0 horizontal https://koraysaridogan.com 300 0 1
theme-sticky-logo-alt

Edgar Allan Poe: Gecenin Kıyısından Gelen Suratsız ve Yaşlı Kuzgun

Gecenin Kıyısından Gelen Suratsız ve Yaşlı Kuzgun
Arka Kapak

“Hayal kuranlar, sadece geceleri düş görenlerin gözden kaçırdığı pek çok şeyi fark eder.”

Edgar Allan Poe yalnızca şiir, korku, polisiye, gotik, bilimkurgu gibi türleri değil bütün bir edebiyat mirasını etkiledi. Karanlık, tedirgin ve tekinsiz ruhlarımız bugün bile onun kelimeleriyle sarsılmaya devam ediyor. Çağlar, dönemler içinde algılar, sanatsal ve edebi zevkler değişti; hakikat bin kez bükülüp başka bir hakikate evrildi ama Poe, kendi zamanını da kendinden sonraki zamanları da aşarak edebiyat tarihinin en yüksek zirvelerindeki yerini korumayı sürdürdü.

Poe’nun değerini ortaya çıkaran, insanların onu sonradan anlaması değildi; zamanın ruhu ve edebiyat tanrısı onun adını tarihe ve belleklere kazıdı. Kendisi de hikâyelerindeki tuhaf öngörüleri gibiydi: Vaktinden önce gönderilmişti.

Trajik, Karanlık ve Gizemli: Edgar Allan Poe’nun Türkçe Yazılmış İlk Biyografisi Raflarda!

Karanlığı, şiirlerine ve öykülerine özel değildi: Edgar Allan Poe, ceninden mezara dek ruhani bir karanlığın içinde yaşadı.
Mezar görünce ağlayarak kaçan bir çocuktan, cesetleri, dirilen ölüleri, öte alemleri anlatan bir yazara dönüştü.
Hayatı ve sanatı bir madeni paranın iki yüzü gibi birbirine bağlı olan Poe, yaşarken istenmeyen adamdı ama aradan geçen yüzyıllar, onun ne kadar güçlü bir akıl ve kalem olduğunu gösterdi.

“En Korkunç Canavarlar Ruhlarımızda Gizlenenlerdir”

Son yılların üretken isimlerinden Koray Sarıdoğan, Edgar Allan Poe’nun hayatını ve sanatını, bir roman kahramanını anlatır üslubuyla ama muhtelif kaynakların sunduğu gerçeklerden kopmadan kaleme aldı.

“Edgar Allan Poe: Gecenin Kıyısından Gelen Suratsız ve Yaşlı Kuzgun”, Destek Yayınları Biyografi serisi kapsamında raflardaki yerini aldı.