15 49.0138 8.38624 arrow 0 none 0 4000 0 horizontal https://koraysaridogan.com 300 0 1
theme-sticky-logo-alt

Kadran Kadraj · Kapak Tasarımı

Kadran Kadraj’ın kapağı, çizerinin adı geçmese de, çoğu izinsiz olarak kullandığı için şurada burada karşılaşmamız işten bile olmayan, tasavvufa, Türk mitleri yahut Alevi/Bektaşi mitolojisine dair özgün çizimlerin sahibi Ali Can Meydan imzası taşıyor. Nam-ı diğer “Mahlukat”. Kendisine ve çizimlerine ŞURADAN ulaşabilirsiniz.

Kapakta, birtakım sembollerle döşenmiş olan resim, romanda şöyle anlatılan bir saatin, Ali Can Meydan yorumu oldu:

“Bir defasında, elindeki çekiçle önündeki çalar saati parçalamaya çalışan bir adam figürü görmüştüm. Zamandan kurtulmak için saati parçalamak üzere kaldırdığı kolları, etrafındaki daha büyük bir saatin akrebi ve yelkovanı olmuştu. Bu bir saat kadranıydı ve onu tasarlayan saatçi, babamdı. İnsanın hayatını saplantıları yönetir. Babamın saplantısı da zamandı.” (sf.9)

Daha geriye gidersek, bu fikir aslında KalemKahveKlavye’nin webzine dönemlerinde internet üzerinden yayınlanan “Saplantı” konulu 4.sayısının kapak fikriydi. Bu vesileyle “Ali Can Meydan kimdir?” sorusuna başka bir şekilde cevap bulabiliriz: Kendisi, aşağıda ilk resimle tarif edilen fikri, önce ikinci ve üçüncü, sonra da dördüncü resim haline getiren sanatçıdır.

0 Yorum

Bir cevap yaz